Passe Compose – Keçmiş zaman

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

Passé Composé – keçmiş zaman

Passé Composé zaman formasını düzəltmək üçün ‘avoir’ və ‘etre’ fellərini indiki zamanda götürüb üzərinə əsas felin ‘participe passe’ formasını əlavə edirik.

Participe passe’ni düzəltmək üçün 1 ci qrup fellərində, felin sonundakı ‘er’ sonluğunu atıb ‘é’ əlavə edirik.

2 ci qrup fellərində, felin sonundakı ‘ir’i atıb ‘i’ əlavə edirik. 3 cü qrup felləri isə fərqlidir.

Məsələn:

1 ci qrup feli : parler – parlé

j’ai parlé – mən danışdım

tu as parlé

il,elle a parlé

nous avons parlé

vous avez parlé

ils,elles ont parlé

2 ci qrup feli : finir – fini

j’ai fini – mən bitirdim

tu as fini

il,elle a fini

nous avons fini

vous avez fini

ils,elles ont fini

3 cü qrup feli : prendre – pris

j’ai pris – mən götürdüm

tu as pris

il,elle a pris

nous avons pris

vous avez pris

ils,elles ont pris

Gələcək dərsimizdə être feli ilə təsrif olunan fellər və 3 xi qrup qaydasız fellər olacaq. 🙂

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Share

BIR CAVAB BURAXIN

Rəyinizi daxil edin
Adınızı daxil edin