Passe Compose – Keçmiş zaman

Passé Composé – keçmiş zaman

Passé Composé zaman formasını düzəltmək üçün ‘avoir’ və ‘etre’ fellərini indiki zamanda götürüb üzərinə əsas felin ‘participe passe’ formasını əlavə edirik.

Participe passe’ni düzəltmək üçün 1 ci qrup fellərində, felin sonundakı ‘er’ sonluğunu atıb ‘é’ əlavə edirik.

2 ci qrup fellərində, felin sonundakı ‘ir’i atıb ‘i’ əlavə edirik. 3 cü qrup felləri isə fərqlidir.

Məsələn:

1 ci qrup feli : parler – parlé

j’ai parlé – mən danışdım

tu as parlé

il,elle a parlé

nous avons parlé

vous avez parlé

ils,elles ont parlé

2 ci qrup feli : finir – fini

j’ai fini – mən bitirdim

tu as fini

il,elle a fini

nous avons fini

vous avez fini

ils,elles ont fini

3 cü qrup feli : prendre – pris

j’ai pris – mən götürdüm

tu as pris

il,elle a pris

nous avons pris

vous avez pris

ils,elles ont pris

Gələcək dərsimizdə être feli ilə təsrif olunan fellər və 3 xi qrup qaydasız fellər olacaq. 🙂

 

BIR CAVAB BURAXIN

Rəyinizi daxil edin
Adınızı daxil edin