Hocalı katliamı.

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.

1992 yılında sivil örgütler tarafından” en kapsamlı sivil katliam” olarak nitelendirdikleri Hocalı Katliamı’nın, üzerinde 27 yıl geçti. Karabağın merkezinde yer alan Hocalı kasabası Azerbeycan türklerinin sahip olduğu bölgedir. Karabağın diğer bölgeleri gibi Hocalıda da ermeniler yaşıyordu. Hep Azerbeycan topraklarını işgal etmeye çalışan ermeni milliyetçileri her türlü işgenceye el koyarak bu isteklerini gerçekleştirmek istiyorlardı.

Yukarı Karaba

ğ bölgesinde bulunan tek havaalanı Hocalıdaydı. 1991 yılından itibaren giriş ve çıkışları kontrol edilen Hocalı, bir saldırıya karşı savunmasız bırakılmıştı. Ermeniler bir yıl boyunca bütün hazırlıklarını yapmış ve 1992 yılına gelindiğinde büyük bir soykırım için harekete geçmişlerdir. Kanları donduran Hocalı Katliamı, Şubat ayının 25’i 26’a bağlayan gecesinde Azeriler uykularında yakalanmışlardır. Kasaba, Ermeni askerleri tarafından ateş altına alınmıştır. Sonrasında askeri birlikler kasabaya girerek, kadın- erkek , çocuk- hamile kadın demeden hunharca katletmeye başlandı.

Resmi verilere göre; 83 çocuk, 116 kadın toplamda 613 kişi acımasızca katledildi; 400’ün üzerinde yaralı ve 1000’den fazla kişi de rehin alındı. Katliamın korkunç yüzü sabahın ilk saatlerinde gözler önüne serildi. Hocalı’da bu katliama karşı çıkacak bir güç yoktu, karşılıklı bir savaş da olmamıştı. Savunmasız olan halk, işkence çektirilerek öldürülmüştü.

İnsanların gözleri oyulmuş,

Çocukların derileri yüzülmüş,

Hamile kadınların çocukları düşürülmüş,

Başları kesilmiş ve futbol oynanmış,

Kadınların uzuvları kesilmiş,

Tırnaklar sökülmüş,

Diri diri toprağa gömülmüş

Ve daha bir çok işkenceye tanık olmuştu, Hocalı Kasabası.

Azerbeycan hiç bir zaman bu facianı unutmayacak ve kısasını alacaktır.

BIR CAVAB BURAXIN

Rəyinizi daxil edin
Adınızı daxil edin